Već više od godinu dana preporuka je da svi treba da nosimo maske za lice na javnim mestima, a naročito u zatvorenom prostoru. Neki zbog prirode svog posla moraju maske da nose svakodnevno i to na više sati. Mnoge od nas se vrlo često zapitaju da li da se šminkaju kada idu na javna mesta ili na posao, da li da šminkaju samo gornji deo lica i kako mogu da spreče neprijatnosti na licu koje dolaze sa redovnim nošenjem maski?

Pokušaćemo kroz ovaj tekst da odgovorimo na ova pitanja i prenesemo najčešće savete stručnjaka na ovu temu.

Bilo da spadate u one koje se šminkaju stalno, flekaju i menjaju maske, u one koji se uopšte ne šminkaju, ili spadate u one koje nose samo tetovirane obrve i veštačke trepavice da istaknu deo lica koji se vidi, verujemo da će vas zanimati sadržaj teksta u nastavku.

šminkanje sa maskom

Da li mogu da nosim šminku ispod maske?

Ukratko – DA! Ukoliko vam ne smeta, nemate iritacije na koži ili ste u prilici da menjate masku nakon svakih par sati, samo napred. Šminka je ono što nas čini da se bolje osećamo i da imamo veće samopouzdanje bilo da idemo na javno mesto, provodimo vreme u dvorištu, parku, manjem društvu ili imamo samo video poziv. 

Kako je najbolje šminkati se ako se nosi maska?

Još lakše će vam pasti makeup rutina u doba pandemije ukoliko ispratite sledeće savete i korake u šminkanju.

  1. Izbegavati kozmetiku na bazi ulja i pre se odlučite za preparate sa dugotrajnim formulama (Super Stay, Power Stay, 24h, longlasting oznaka, i sl.)
  2. Umesto pudera na licu koristite tzv. prajmere. Većina novijih prajmera za šminkanje na tržištu nemaju pigmente, samo blago ujednačavaju ten, hidriraju i čine kožu jedrijom i sjajnom. 
  3. Nanesite lagani korektor oko očiju u boji vaše kože. Ponekad maska može bacati senku i tako naglasiti podočnjake, pa je korisno upotrebiti korektor. Pazite da po ivicama dobro ujednačite prelaze, pa korektor lagano utapkajte prstima ili rasporedite manjom četkicom, tj. aplikatorom.
  4. Manje nanosite šminku na donji deo lica, a akcentujete oči ajlajnerom, intenzivnim bojama na kapcima, metalik senkama i urednim obrvama.
  5. Ukoliko je potrebno, obrve iščetkajte i punite “rupe” u njima puderom za obrve, olovkom ili nekim drugim pigmentiranim proizvodom za obrve koji odgovara vašoj prirodnoj boji kose i obrva.
  6. Priuštite sebi nadogradnju trepavica ili pronađite neku maskaru sa dramatičnim efektima da još dodatno naglasite oči.
  7. Za usne koristite hidrirajući stik ili neki ruž za usne za koji znate da je provereno dugotrajan. Jedan od onih nakon kog vam usne nisu masne ili lepljive, već suve. Takođe, ukoliko upotrebite neutralnije tonove ruža za usne, umanjićete vidljivost eventualnih tragova razmazivanja 
  8. Ukoliko stavite puder u boji ili bronzer, potrudite se da su oni fiksirani na licu odgovarajućim fiksatorima šminke ili puderom u prahu. 
  9. Ukoliko je moguće, potpuno zaobiđite nanošenje šminke na delove lica gde maska direktno prianja.
  10. Dobro očistite lice. Preporučuje se prvo umivanje nekim preparatom za čišćenje na uljanoj bazi, a onda upotrebljavanje hidratantnog sredstva za čišćenje na vodenoj bazi. Recimo, Nivea Soothing ulje za čišćenje osetljive kože lica i onda neka micelarna voda.

Šminkanje u doba korone 1

Šta su to maskne?

Maskne (maske+akne) su akne, iritacije i crvenilo izazvano dugotrajnim nošenjem maski za lice. Kada štitimo lice maskom, ona stvara vlažno i toplo okruženje za kožu ispod nje disanjem. To ponekad dovodi do nagomilavanja znoja i sebuma na koži, pa se može pojaviti osip, zapaljenja i bubuljice. Ovo je naročito izraženo kada smo u situaciji da više pričamo pod maskom, a nemamo priliku da masku često menjamo. Iako ovakve probleme mogu imati svi koji nose maske, najčešće ih mogu iskusiti lekari i medicinske sestre iz prvih borbenih redova protiv Kovida. 

Kako ih izbeći ili ublažiti?

Ukoliko želite da sprečite nastanak maskni, pokušajte sledeće.

  1. Priprema kože je jako bitna. Izgradite vašu ličnu negujuću rutinu za kožu lica u vreme kada ne nosite masku. Čišćenje, umivanje, pa preparati namenjeni delovanju preko noći. Preporučuju se preparati sa glikolnom kiselinom, može se upotrebiti i neki od noćnih seruma, recimo neki sa vitaminom C. Vidim da su sad serumi baš popularni.
  2. Izbegavajte nošenje šminke ispod maske ili koristite jako lagane formule.
  3. Obavezno se umivajte pre stavljanja i posle skidanja maske za lice. Nije loše koristiti neko penasto sredstvo za umivanje lica, kažu stručnjaci, jer se njime efikasnije uklanja višak masnoće.
  4. Ne zaboravite da hidrirate kožu lica, čak iako je ona masnija. Lagani hidratantni fluid će samo popraviti opšte stanje vaše kože i pospešiti njenu funkciju zaštitne barijere.
  5. Ne zaboravite da operete masku posle svakog nošenja. Neka uvek bude oprana sapunom ili deterdžentom.

Ukoliko već imate maskne ili probleme sa kožom izazvane nošenjem maski, pokušajte sledeće.

  1. Umijte se nežnim sredstvom za čišćenje i vodom, a onda nanesite neki dobri oprobani melem za zaceljivanje i protiv iritacija. Može da se koristi bilo kakva mast na bazi petrolatuma, sa glicerinom, pantenolom i nekim biljnim ekstraktima za bolje zaceljivanje oštećene kože. Preporučuje se, recimo, Aquaphor od Eucerina ili za masnu kožu na primer La Roche Posay Effaclar Duo(+) kremu protiv nepravilnosti i začepljenih pora.
  2. Ako je baš očigledno da imate akne, dobro je koristiti ciljane tretmane protiv bubuljica kao što su koncentrovani preparati sa salicilnom kiselinom ili benzoil peroksidom. Vichy je izbacio set sa nazivom Maskne protokol – Normaderm Phytosolution namenjen baš masknama.
  3. Možete napraviti domaći tonik za lice od čaja od kamilice, čuvati ga u frižideru u bočici sa raspršivačem i koristiti po potrebi. Ovo deluje izuzetno osvežavajuće i smiruje sve iritacije na koži.
  4. Ukoliko osetite jače peckanje ili svrab, ukoliko problem sa iritacijama na koži traje duže vreme i ne pomaže vam ništa što možete kupiti u apoteci bez recepta, obratite se lekaru dermatologu.
Maskne
Infografik izvor: https://memorialregionalhealth.com

Kakve se maske preporučuju od strane dermatologa za najmanje iritacija?

Najbolje je koristiti maske od prirodnih materijala koji dozvoljavaju koži da „diše“, kao što je recimo pamuk. Bitno je da maska dobro prianja na lice, da ne „lebdi“ i ne landara sa ušiju ili ispod nosa. Takođe, masku treba što manje pipati prstima, redovno je prati deterdžentom i na odgovarajućoj temperaturi.

Ukoliko imate osetljivu kožu i skloni ste masknama, nije loše da nabavite sebi (ili sašijete, što da ne?!) svilenu zaštitnu masku za lice. svila je takođe prirodni materijal, hipoalergenski, deluje rashlađujuće i manje upija vlagu od pamučne maske. Njome ne bi trebalo da se koža previše isušuje i iritira kao sa pamučnim ili sintetičkim materijalima, pa samim tim i manje izaziva maskne.

svilene maske

Kako vi rešavate neprijatne situacije sa maskama za lice?