Da li ste se ikada pogledali u ogledalo i primetili da vam neki delovi lica izgledaju svetlije ili tamnije nego inače, ili da su drugi delovi neujednačeni i imaju mešavinu svetlih i tamnih mrlja? Ako jeste, verovatno imate hiperpigmentaciju, koja je jedna od najčešćih, ali problematičnih kožnih bolesti.

Hiperpigmentacija, koja je često znak hormonske neravnoteže, može biti izazvana raznim faktorima, kao što su nasledstvo, izlaganje suncu, povrede kože i određeni lekovi i bolesti. Ono što se zaista dešava kod hiperpigmentacije jeste u suštini prekomerna proizvodnja melanina (poznatog kao smeđi pigment) u koži koja se manifestuje kao tamne mrlje, mrlje ili neujednačen ton kože. Melanin se prekomerno proizvodi, ostavljajući kožu crvenom i obezbojenom, ali takođe pomaže da zaštitimo našu kožu od štetnih sunčevih UV zraka i oštećenja DNK.

Nažalost, svakodnevna izloženost i događaji poput toplote, hormona i kopanja bubuljica mogu pogoršati hiperpigmentaciju, čineći ionako neprijatno stanje još težim za upravljanje. Hiperpigmentacija može pogoditi svakoga, iako je češća kod onih sa tamnijim tipom kože jer lakše stvaraju pigment od onih sa svetlijom kožom. Trudnice su posebno podložne melazmi, specifičnoj vrsti hiperpigmentacije.

Dobra vest je da se hiperpigmentacija može ciljati i lečiti širokim spektrom dostupnih rešenja za negu kože. Stručnjaci za negu kože otkrivaju osnovne elemente koje treba tražiti kada kupujete tretmane za hiperpigmentaciju.

1. Niacinamid

Niacinamid, koji se ponekad naziva vitamin B3, ima snažne antiinflamatorne osobine koje sprečavaju da melanin uđe u ćelije kože. Dok se niacinamid generalno smatra bezbednim, osobama sa osetljivom kožom savetujemo da počnu sa nižim dozama i povećavaju ih kako se tolerišu. Koncentracije od 2-5% niacinamida mogu pomoći u ublažavanju hiperpigmentacije. Stvarajući NAD, koji pomaže u borbi protiv slobodnih radikala i zarastanju oštećenja kože, takođe je koristan u areni protiv starenja. Za optimalnu apsorpciju i dublje prodiranje u pore, dermatolozi savetuju ekstrakciju ove komponente iz seruma na bazi vode, koji je dovoljno blag za upotrebu dva puta dnevno. Više o niacinamidu i predlozi proizvoda su ovde.

2. Vitamin C

Askorbinska kiselina, drugo ime za ovaj moćni antioksidans, pomaže u zaštiti kože od oštećenja slobodnih radikala i podstiče proizvodnju kolagena, što smanjuje pojavu neujednačenog tona kože i hiperpigmentacije. Prema dermatolozima razlog zašto efikasno leči hiperpigmentaciju je taj što može ograničiti sintezu melanina. Vitamin C koji se primenjuje lokalno pomaže u sprečavanju hiperpigmentacije štiteći kožu od slobodnih radikala nastalih tokom izlaganja UV zračenju.

Iako se vitamin C smatra nestabilnom supstancom, on je stabilniji i korisniji u lečenju hiperpigmentacije kada je uparen sa vitaminom E. Pored redovne primene SPF 30 ili višeg i drugih topikalnih tretmana, kao što je hemijski piling koji se izvodi u ordinaciji savetuje se korišćenje seruma vitamina C za postepeno smanjenje hiperpigmentacije i simptoma fotostarenja.

Vitamin C

3. Cikloamin

Još jedna komponenta za koju je dokazano da pomaže kod hiperpigmentacije je cikloamin, koji može biti fantastična zamena za hidrokinon za one koji traže drugačiji tretman. Može da pomogne da se poboljša izgled post-inflamatorne hiperpigmentacije, melazme i sunčevih pega. Smatra se da L-cisteamin pomaže u smanjenju pigmentacije inhibiranjem sinteze melanina. Možete se posavetovati sa vašim dermatologom i pitati o temi koja se zove Cispera.

4. Retinoidi

Iako takođe smanjuju hiperpigmentaciju, retinoidi ili derivati vitamina A su najpoznatiji po svojoj sposobnosti da minimiziraju fine bore i ujednače kožu. Kao rezultat brzog pilinga i stimulacije kolagenskih i elastinskih vlakana, retinaldegradoidi pomažu u ubrzanom obnavljanju ćelija, omogućavajući zdravijim ćelijama da zamene stare, mrtve ćelije kože i daju glatku, svetliju kožu koja izgleda mlađe. Gotovo 50 godina, retinoin se lokalno koristi za lečenje blagih do umerenih akni i i danas se koristi za lečenje oštećenja od sunca i tamnih mrlja kada se kombinuje sa antibakterijskim sastojcima.

kiseline

5. Kojic acid

Ova prirodna supstanca za posvetljivanje kože potiče od nekoliko gljivica koje rastu kada pirinač fermentira. Prema Roberti Moradfar, medicinskoj sestri za naprednu estetiku i vlasniku EFFACE Aesthetics, „veoma je efikasan u smanjenju pojave hiperpigmentacije jer njegovo delovanje inhibira oslobađanje tirozina, enzima neophodnog za formiranje melanina, a zatim usporava formiranje viška melanina.“ „Omogućava dublju penetraciju za ciljanje tvrdoglavih tamnih područja i pomaže u pilingu mrtvih ćelija kože.“ Ključno je zapamtiti da, čak i dok kojična kiselina pomaže u smanjenju hiperpigmentacije, kombinovanje sa drugim agensima za izbeljivanje ili piling može povećati iritaciju ili prekomernu suvoću. Savetuje se da ga koristite oprezno i da dozvolite vašoj koži da se vremenom prilagodi njegovim efektima.

6. Azelainska kiselina

Jedna vrsta kvasca koja se prirodno nalazi na zdravoj koži je azelainska kiselina. Ona je takođe prisutna u pšenici, raži i ječmu. Pošto je azelainska kiselina prirodno prisutna na koži, bezbedna je za upotrebu tokom trudnoće i dojenja, za razliku od većine supstanci za osvetljavanje kože. Zbog svojih antiinflamatornih kvaliteta, povezana je sa manjom iritacijom od drugih supstanci za osvetljavanje kože, što je čini odličnom opcijom za osobe sa osetljivom kožom ili rozaceom. Pored toga, efikasno smanjuje mrtve ćelije kože koje začepljuju pore i doprinose nastanku akni. Bezbedno je uzimati u kombinaciji sa salicilnim, glikolnim i drugim derivatima tretinoina.

7. Spf

Jednostavan SPF je jedna od najboljih prvih linija odbrane jer su štetni sunčevi UV zraci jedan od najvećih uzroka hiperpigmentacije. Da bi se sprečila promena boje, dermatolog uvek savetuje da ujutro nosite kremu za sunčanje sa zaštitnim faktorom od 30 ili više i da se ponovo namackate tokom dana (čak i u oblačnim ili hladnim danima), kada ćete biti izloženi suncu.

8. Glikolna kiselina

Zbog svojih piling kvaliteta, glikolna kiselina je moćna opcija za lečenje melazme jer uklanja mrtve ćelije kože i postepeno olakšava pojavu tamnih fleka. Štaviše, povećava formiranje kolagena, što poboljšava teksturu i izgled kože u celini. Glikolna kiselina se takođe može koristiti u kombinaciji sa drugim proizvodima za posvetljavanje kože kako bi se obezbedio konzistentniji ton kože.

nega koze

9. Arbutin

Vaša rutina nege kože treba da sadrži arbutin ako tražite rešenja za borbu protiv hiperpigmentacije. Komponenta arbutin je dobro poznata po svojoj sposobnosti da posvetli i depigmentira kožu. Ova prirodna supstanca dobijena iz biljaka potiskuje aktivnost tirozinaze, što znači da može regulisati stvaranje melanina i izbegavati tamne mrlje i hiperpigmentaciju. Da biste kao rezultat dobili svetliju kožu koja izgleda mlađe, dodajte arbutin na listu komponenti za tretmane hiperpigmentacije.

10. Mandelinska kiselina

Alfa-hidroksi kiseline ili AHA, poput mandelične kiseline, koriste se u hemijskim pilingima, ali su takođe prisutne u kozmetici za koju vam nije potreban recept od doktora. Mala studija iz 2019. otkrila je da je hemijski piling bademove kiseline, koji se primenjuje svake dve nedelje, efikasniji od drugih komponenti kao što su glikolna kiselina ili fitinska kiselina za smanjenje post-inflamatorne hiperpigmentacije.

Odabir pravih sastojaka za vaš tip kože i uzrok vaše hiperpigmentacije može zahtevati pokušaje i greške. Zato je najbolje da se udružite sa dermatologom i koristite proizvode za negu kože dosledno i prema uputstvima.